Wyrzynarka to elektronarzędzie, które sprawdzi się w wyposażeniu każdego majsterkowicza. Można je wykorzystywać do różnych typów cięć (np. krzywolinijnych) i tworzenia otworów w drewnie, tworzywach sztucznych, płytach gipsowo-kartonowych, płytach izolacyjnych itd. Z powodzeniem można je wykorzystać do tworzenia otworów dekoracyjnych. Przy zakupie wyrzynarki elektrycznej powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim na maksymalną grubość cięcia w drewnie, metalu i tworzywach sztucznych. Ważna jest również ilość skoków na minutę, gdyż to od tego parametru zależy szybkość cięcia. Ponadto kupując wyrzynarkę należy sprawdzić do jakiego typu brzeszczotów jest przystosowana: T, 2T lub U. Wyrzynarki różnią się także typem uchwytu – wyróżniamy uchwyt zamknięty, inaczej zwany żelazkowym, oraz główkowy. Producenci prześcigają się w oferowaniu nam różnych opcji swego sprzętu np. dodatkowego adapteru odsysającego, laserowego znacznika, mechanizmu zdmuchiwania pyłu, kilkustopniowej regulacji kąta natarcia brzeszczota.
Dobór odpowiedniej wyrzynarki wymaga przeanalizowania trzech najważniejszych kwestii. Przede wszystkim – typ uchwytu. Należy sprawdzić, jakiego rodzaju brzeszczoty współpracują z danym modelem wyrzynarki. Nie bez znaczenia jest także szybkość wykonywania czynności, odpowiada za nią liczba skoków na minutę, którą charakteryzuje się konkretna wyrzynarka. Pamiętajmy także, by dowiedzieć się, ile wynosi maksymalna głębokość cięcia wykonywana przez urządzenie. Parametr ten pozwoli użytkownikowi zorientować się w kwestii tego, jakiej grubości materiały wyrzynarka może ciąć. Głębokość cięcia podawana jest zazwyczaj w odniesieniu do metalu, drewna czy tworzywa sztucznego. Najważniejszym osprzętem wyrzynarki są wspomniane już brzeszczoty. Dobrze posiadać kilka ich rodzajów do każdego z materiałów. Brzeszczoty posiadają zaczepy, które pozwalają na umieszczenie ich w uchwycie mocującym. Najpopularniejsze typu uchwytu stosowane w wyrzynarkach to T i U. Nie stanowi problemu zamienienie wyrzynarki w piłę stacjonarną – wystarczy zamontować ją na sztorc. Niezbędna do tego jest jednak odpowiednia płytka, którą, za pomocą imadeł, przymocowuje się do stołu.
Serwis internetowy wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.